Новак Джокович ли е най-добрият тенисист в историята?

Новини: Новак Джокович пренаписва историята в тениса

Новак Джокович даваше да се разбере от години, че именно това е неговата цел. Какво го караше да продължава да се бори и да печели титла след титла? Какво го вдъхновява да се изправи дори срещу правилата в тениса? Най-големите титли от най-популярните турнири в този спорт бяха основната цел на Новак Джокович и сега той най-накрая може да се похвали, че измества своите основни конкуренти през годините – Рафаел Надал и Роджър Федерер. Сърбинът е на път да постигне нещо, което нито един тенисист в историята не е правил.

Ако Новак Джокович можеше да чака толкова дълго, за да постигне този рекорд, той със сигурност можеше да изчака около половин час, за да подобри играта си на финала на Откритото първенство на Франция.

След малко колебливо начало във влажния и задушен парижки следобед, той успя да се наложи за пореден триумф на турнир от Големия шлем. Неговият опонент на корта „Филип Шатрие“ под облачното небе на „Ролан Гарос“, бе норвежецът Каспер Рууд. Младият тенисист имаше пореден шанс да спори за трофей от голям турнир.

Новак Джокович спечели рекордната си 23-та титла от Големия шлем на сингъл при мъжете, изпреварвайки Надал. Не само това, но сърбинът задмина с 3 трофея и пенсиониралия се вече Федерер.

Ноле постигна победа със 7:6 (1), 6:3, 7:5 над Рууд, която наистина не будеше съмнение у по-голямата част от зрителите в Париж. Междувременно двубоят продължи 3 часа и 13 минути.

След мача Надал поздрави сърбина в Туитър, като написа, че това е „невероятно постижение“.

Титлите на Новак Джокович от Големия шлем

Сърбинът спечели Откритото първенство на Франция за рекордната си 23-та титла от Големия шлем при мъжете. Това са и всички трофеи, които е завоювал през годините в най-популярните турнири:

  • 10 титли от Australian Open;
  • 3 от „Ролан Гарос“;
  • 7 от Уимбълдън;
  • 3 от US Open.

36-годишният Новак Джокович добави към титлите от Откритото първенство на Франция, спечелени през 2016 г. и 2021 г., тази от последното издание на турнира. Това го превръща в единствения тенисист, който може да се похвали с поне 3 трофея от всеки шампионат, влизащ в програмата на Големия шлем.

„Знаех, че влизайки в турнира и в мача днес, съм близо до историческа победа, но това не ме интересуваше. Опитвах се да се съсредоточа върху подготовката за финала, за да се представя по най-добрия начин. За мен, мачът с Рууд бе като всеки друг“, каза Джокович, облечен в червено сако с цифрата „23“ пришита на ревера му. „Разбира се, ще излъжа, ако кажа, че не съм мислил за историческото значение на победата.“

Също така си струва да се отбележи още един факт. Новак Джокович е на път да постигне нещо нечувано, поне през последните години. Сърбинът е събрал половината трофеи през този сезон от Големия шлем. Ноле бе съвсем близо до това постижение през 2021 г., когато завоюва Откритото първенство на Австралия, „Ролан Гарос“ и Уимбълдън. Но на финала на „Флашинг Медоус“ загуби от руснака Даниил Медведев. За последно Род Лейвър е успявал да спечели 4-те титли от най-популярните турнири през далечната 1969 г.

Новак Джокович ще поднови преследването си на този рекорд на тревистите кортове на „Уимбълдън“. Турнирът на Острова започва на 3 юли.

„Той има сякаш софтуер в главата си, който може да включи, когато дойде турнир от Големия шлем“, споделя неговият треньор Горан Иванишевич. „В деня, когато пристигнахме тук, той изглеждаше възстановен, по-мотивиран и „по-гладен“ за успехи. Всеки ден играеше все по-добре и по-добре.“

Сега Ноле притежава 11 титли от последните 20 издания на турнири от Големия шлем. Това е забележително постижение, като се има предвид, че той не е участвал в два от големите шампионата през този период, защото няма ваксина срещу COVID-19.

Новак Джокович беше депортиран от Австралия през януари 2022 г. преди Откритото първенство на Австралия. Междувременно не му беше позволено да лети до Съединените щати в навечерието на миналото издание на „Флашинг Медоус“. Властите в САЩ забраниха на сърбина достъп до страната  съгласно правило, което впоследствие беше отменено.

Спечелването на 23 титли от Големия шлем не само вдига летвата за тенисистите. Успехите позволяват на Новак Джокович да се изравни със Серена Уилямс, която приключи кариерата си миналата година. Американката може да се похвали с най-много спечелени трофеи от всички тенисисти през т. нар. „Отворен период“, започнал през 1968 г. Легендарната Маргарет Корт има на сметката си 24 титли от Големия шлем, но част от тях са постигнати в ерата на аматьорите.

36-годишният Джокович е най-възрастният шампион на сингъл на Ролан Гарос, считан за най-изтощителния от големите турнири. Мачовете в Париж се играят на червена настилка, а това предполага и по-дълги разигравания, заради по-бавното движение на топката в сравнение с тревата и твърдите кортове.

Ноле пристигна във френската столица дни, след като навърши 36 години. Сърбинът бе извън кортовете от януари, заради контузия на бедрото, като претърпя и операция в началото на юни.

Триумфът на Джокович в Париж носи и друго предимство. Ноле се завръща начело на класация на професионалните тенисисти, измествайки испанеца Карлос Алкарас. Новак Джокович вече е прекарал повече седмици на първото място от всеки играч, независимо дали е мъж или жена, от самото създаване на компютъризираната класация преди половин век.

Сърбинът беше този, който елиминира Алкарас на полуфиналите на „Ролан Гарос“, побеждавайки го в 3 сета. В края испанецът изнемогваше от силната защита на Ноле. Новак Джокович спечели последните 2 сета с 6:1, 6:1, което показва и убедителното му превъзходство над 20-годишния тенисист.

Мачът с Ноле бе трети финал от Големия шлем за Рууд в последните 4 турнира. 24-годишният норвежец бе надигран на миналогодишното издание на „Ролан Гарос“ от Надал, а през през септември отстъпи и срещу Алкарас на Откритото първенство на САЩ.

Може би поради осъзнаването на историческото значение на победата и всичко, което произтича след това, 34-тият голям финал за Новак Джокович започна колебливо.

Как Ноле спечели своя 23-ти турнир от Големия шлем – част от историята

„Може би се чувстваше малко нервен, малко стресиран“, каза Рууд за опонента си.

Но до края на първия сет Джокович успя да си върне увереността, като спечели 12 от последните 13 точки в мача. Повечето от неговите отигравания бяха придружени от аплодисментите на зрителите, които скандираха името му.

Когато последната грешка от Рууд бе факт, Джокович легна по гръб на корта и не скри своята емоция от победата.

„Той някак те притиска, в известен смисъл, да поемеш повече рискове, а това е трудно за неговите противници“, каза Рууд. „Играта на Джокович се промени изведнъж, сякаш знае как да го направи.“

Първоначално изглеждаше, че Рууд прави каквото може, за да опитва форхенда на Джокович, което е и по-слабата му страна. В началото на мача това носеше успех на норвежеца. Ноле продължаваше да допуска грешки при форхенда. Сърбинът отиграваше топки в мрежата, като изпращаше и прекалено дълги или къси удари.

Всичко изглеждаше катастрофално за Джокович в първия сет. Ноле се опита да завърши атака, отигравайки високо топката, като се намираше близо до мрежата. Уви, ударът му бе изключително несполучлив и завърши с аут. Това даде предимство от 2:0 за Рууд и пробив още в първия сет.

По някаква причина този удар винаги е носил кошмари за Джокович и той допусна още една подобна грешка по-късно в сета.

Скоро Рууд поведе с 4:1, отчасти благодарение на проблемите на Джокович. Дотогава сърбинът натрупа 13 непредизвикани грешки, докато младокът направи само четири.

И тогава всичко се промени.

След като завърши първия сет с 18 непредизвикани грешки, Джокович се пренастрои, като в последните два сета направи само 14.

По-късно в мача Рууд също се опита да нанесе удар над глава, като се намираше близо до мрежата. Норвежецът не успя да отиграе добре топката и загуби важна точка. Този гейм бе един от най-дългите в мача. В сета се стигна и до тайбрек. А преобразената игра на Джокович през това време бе наречена „опустошителна“ от Рууд. Преди това сърбинът направи пробив, за да поведе с 4:3.

„В тайбрека господството на Джокович бе наистина отчетливо. Когато се подобри защитата, заедно с повишаването на напрежението, той демонстрира превъзходство. Има сякаш вечни запаси от сила. Той просто преминава в този режим“, каза Рууд след мача, „Изведнъж става като стена.“

По време на тайбрека Джокович не направи нито една непредизвикана грешка. През своята кариера сърбинът може да се похвали с постижение от 308:162 в решаващата част на сетовете, като процентът успеваемост е .655. През 2023 г. Ноле стигна до 15:4 в своите сетове с тайбрек. В това число влиза и успеваемост от 6:0 в Париж, като записа 55 точки и не направи нито една непредизвикана грешка.

„Той просто се променя“, каза Рууд. „Започва да играе невероятно в защита или записва красиви точки. Наистина не прави никакви грешки.“

Само този сет продължи 1 час и 21 минути, като беше изпълнен с феноменални отигравания, за които дълго ще се говори. Имаше такива точки, които завършваха след 20, 25 или 29 удара. Една от тях беше спечелена от Рууд с помощта на удар до мрежата. При друго отиграване Джокович се спусна зад основната линия, изцапвайки червената си фланелка с влажната червена настилка.

Отличната защита на Джокович се визуализира и чрез резултата на таблото. Но не трябва да се забравя, че всички дълги точки също изтощават до крайна степен неговия опонент.

„Просто това бе досадно за мен“, каза Рууд, „Но е много, много впечатляващо.“

Може би помага и това, че Джокович знае как да изнерви допълнително своя противник. Сърбинът се оплака на съдията Дамиен Дюмусоа за това колко време е отделено за смяна. Джокович изчакваше до последно със своите сервиси, докато сред публиката не се чуха неодобрителни възгласи. Съдията на стола Дюмюсоа го предупреди за бавенето в третия сет.

Когато Ноле пречупи Рууд, за да поведе с 3:0 във втората част, сърбинът бе вече във вихъра си. Сякаш той предвкусваше шампанското и триумфа си в Париж, като се обърна към местата на трибуните, където се намираха неговият треньор Иванишевич, жена му и двете му деца, агентът му и дори седемкратният шампион от Супербоул Том Брейди.

Ако се гледат броя на титлите от Големия шлем, никой не може да оспори водещата роля на Джокович в световния тенис.

„Оставям тези дискусии, за това кой е най-великият играч, на някой друг. Разбира се, имам огромна вяра и увереност в себе си. Както и във всичко, което съм и кой съм, и какво съм способен да направя“, каза Джокович на пресконференцията си, а близо до него бяха синът и дъщеря му. „Така че този трофей очевидно е още едно потвърждение за качеството на тениса, което чувствам, че все още мога да покажа.“

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *