Черна гора надви България в добавеното време с човек по-малко

Националният отбор на България загуби с 2:1 гостуването на Черна гора от квалификациите за UEFA EURO 2024. Над половин час тимът на Кръстаич игра с човек повече, но и това не помогна.  Капитанът на домакините Стефан Савич изведе домакините напред в резултата секунди преди почивката в своя мач №70 за националния отбор на страната си. Резервата Преслав Боруков изравни в 79-ата минута, но Стеван Йоветич ни шокира с попадение в шестата минута на добавеното време. Час след началото на двубоя Кирил Десподов изпусна дузпа, а за нарушението срещу Спас Делев в наказателното поле Игор Вуячич получи втори жълт картон и бе изгонен.

В началните минути домакините бяха по-активни и играта се водеше предимно в нашата половина, но до сериозни опасности пред Иван Дюлгеров не се стигна. Първото слизане на „лъвовете“ към вратата на черногорците в 5-ата минута завърши с центриране на Виктор Попов, което не затрудни бившия страж на Левски Милан Миятович.  Три минути по-късно Андрия Вукчевич центрира отляво, а Никола Кръстович надскочи Кристиан Димитров и стреля с глава. За наш късмет обаче ударът не беше точен и топката излезе в аут. Секунди след това Адам Марушич надигра Виктор Попов на фланга, но центрирането му по земя не намери никой от неговите съотборници.

Страхотен шанс изпусна България в 19-ата минута, след като Кирил Десподов майсторски с пета изведе Лукас Петков зад отбраната на съперника. Той шутира без забавяне, но ударът му избит от Миятович в корнер. В 24-ата минута пробив на Георги Русев бе спрян доста грубо от Игор Вуячич, който заслужено получи първия жълт картон в мача. Секунди по-късно пък домакините извършиха принудителна смяна – Никола Шипчич напусна контузен, а на негово място влезе Жарко Томашевич. Три минути преди почивката със страхотно спасяване блесна Иван Дюлгеров. Кръстович с хитър пас изведе Бакич очи в очи с българския вратар, който обаче бързо скъси дистанцията и не позволи топката да мине зад гърба му. Домакините имаха претенции за дузпа за нарушение на Дюлгеров срещу Бакич, но след преразглеждане с ВАР реферът даде знак играта да продължи.

В първата от добавените три минути на първото полувреме Черна гора стигна до гол. След центриране от корнер Кристиан Димитров бе надскочен от резервата Жарко Томашевич, но ударът му с глава бе избит от Дюлгеров. Опитният капитан Стефан Савич обаче не сгреши при добавката и въпреки че нашият вратар докосна топката, тя се спря в мрежата – 1:0.

Второто полувреме започна с по една промяна и в двата състава. Спас Делев замени Георги Русев, а звездата на черногорците Стеван Йоветич влезе на мястото на Урош Джорджевич. Тимът на Кръстаич започна добре и това даде резултат. В 59-ата минута Десподов пусна елегантен пас към Спас Делев в наказателното поле, а опитният нападател технично се измъкна от Игор Вуячич, който го спъна. Реферът не се поколеба да посочи бялата точка и да вдигне втори жълт картон за бранителя на Черна гора. Зад бялата точка застана Кирил Десподов, а феновете на домакините се опитаха да го разконцентрират с лазери в лицето му. И успяха, тъй като ударът му в долния десен ъгъл бе спасен от 36-годишния страж Миятович. При изпънението Делев бе ударен без топка в лицето от Янкович, но това остана скрито за рефера, а и ВАР не се намеси.

Веднага след пропуска на Десподов, селекционерът Младен Кръстаич направи две промени – в игра влязоха Йоан Стоянов и Доминик Янков вместо Патрик-Габриел Галчев и Андриан Краев, а десет минути по-късно Преслав Боруков замени Кристиан Димитров. Така България промени системата на игра и заигра с четирима в отбрана и типичен таран. Селекционерът на домакините пък бе принуден да направи втора принудителна смяна четвърт час преди края – с медицинска количка от терена бе изнесен Никола Кръстович, а на негово място влезе Дритон Цамай. Отличен шанс се откри в 77-ата минута пред Лукас Петков, който от добра позиция в наказателното поле не успя да уцели вратата.

Две минути по-късно „лъвовете“ изравниха. Спас Делев напредна отляво шутира технично към далечния ъгъл. Топката срещна левия стълб, но дебнещият Преслав Боруков с глава реализира дебютното си попадение с националната фланелка, за да изравни резултата в Подгорица.

Напречната греда спаси българския отбор в 85-ата минута, когато отново след корнер Стефан Лончар надскочи бранителите и отправи хубав удар, който само бе изгледан безпомощно от Дюлгеров. Последваха силни минути за „лъвовете“ и първо Спас Делев, а след това и Доминик Янков стреляха опасно, но без успех. В първата минута на продължението Димо Кръстев опита шут по земя от дистанция, който принуди Миятович да плонжира и да избие в корнер. Две минути по-късно ювелиран пас на Делев качи топката на главата на Боруков, който свали към Чочев и резервата шутира от въздуха в аут.

В 96-ата минута Дритон Цамай центрира отляво, а опитният Йоветич изпревари Димо Кръстев и с глава прати топката в далечния ъгъл – 2:1. За звездата на Черна гора това бе 32-ри гол за националния отбор, а интересното е, че първото му попадение бе отново срещу България през далечната 2008 г. при равенството 2:2.

Поредното поражение закотви българския национален отбор на последното място в групата. Лидер в нашата група е Унгария, следвани от Сърбия, като и двата тима са с по десет точки.