Черно море потопи Ботев във Враца

Черно море си тръгна с победа 1:0 от гостуването на Ботев Враца в мач от осмия кръг на efbet Лига след инфарктна победа накрая. Гола вкара резервата Атанас Илиев в 81-ата минута от дузпа. Варненци получиха и още един 11-метров наказателен удар, който не бе реализиран от Пабло Гарсия, след като вратарят Федерико Рубио спаси удара му, а при добавката Живко Атанасов изпрати топката високо над вратата. Така варненци се изкачипа на първото място във временното класиране с точка и мач повече от Локомотив Пд. „Моряците“ вече нямат загуба във Враца от пет години – за последно Черно море падна на стадион „Христо Ботев“ през 2018 г.

Двубоят започна с отлична възможност за тарана на гостите Исмаил Иса, който от въздуха опита да разстреля Федерико Рубио, но стражът на врачани със страхотен рефлекс изби в корнер. В петата минута пък играта бе спряна, за да може двата отбора и феновете да покажа подкрепата си към бившия национал Петър Хубчев, който се бори с коварно заболяване.

След подновяването на играта шанс се откри пред Алекс Фернандес, който шутира незабавно, но вратарят на домакините отново се намеси сполучливо. По-добрата игра на „моряците“ в началните минути доведе и до дузпа в тяхна полза в 14-ата минута. Едуардо Кунде спъна в наказателното поле Едгар Пачеко, а главният съдия Ивайло Ненков не се забави и отсъди дузпа. Зад топката застана Пабло Гарсия, който стреля, но Федерико Рубио изби, а при добавката Живко Атанасов шутира високо над вратата.

В 22-ата минута вратарят на Черно море – Иван Дюлгеров направи добро спасяване, но след това се оказа, че Момчил Цветанов е бил в засада. Пореден проуск направиха варненци в 34-ата минута. Капитанът Васил Панайотов проби отдясно в наказателното поле и върна по земя към точката на дузпата, откъдето Исмаил Иса шутира неточно.

Домакините започнаха второто полувреме с две промени в състава – Даниел Генов и Марко Мажуга отстъпиха местата си на Спас Георгиев и Жан-Пиер Да Силва. Именно последният пробва да изненада Иван Дюлгеров в 51-ата минута, но ударът му от дистанция бе твърде лек, за да затрудни стража на варненци. В 77-ата минута топовен шут на Мазир Сула бе избит с мъка от стража на домакините, а при добавката Исмаил Иса направи по-трудното – от десетина метра не уцели вратата.

Две минути по-късно Черно море получи правото да изпълни втора дузпа след нарушение на бившия футболист на „моряците“ Стефан Велев. Той спря непозволено чудесен пробив на Исмаил Иса и реферът без колебание посочи бялата точка. Този път с изпълнението се зае резервата Атанас Илиев. Стражът на врачани отново усети посоката и докосна топката, но не успя да спаси силния шут и варненци поведоха с 1:0, като този резултат се запази до самия край на двубоя.
Четири минути преди края на редовното време домакините пропуснаха златен шанс да изравнят, след като Браян Переа изведе чудесно Спас Георгиев на чудесна позиция, който стреля без забавяне в близкия ъгъл, но Дюлгеров плонжира и изби в корнер. В добавеното време Алекс Фернандес можеше да вкара втори гол, но не успя да матира Федерико Рубио. До края на срещата врачани не създадоха нито едно положение и се наложи да се примирят с крайното 0-1 в полза на варненци.