Феноменален Григор Димитров отнесе Анди Мъри на US Open

Най-добрият български тенисист Григор Димитров надигра шотландския ветеран и един от най-добрите в света през последните години Анди Мъри с 6:3, 6:4, 6:1 за два часа и 45 минути игра и се класира за третия кръг на Откритото първенство на САЩ. Така първата ракета на България си осигури мач срещу Александър Зверев в третия кръг на един от най-популярните турнири.

Това беше 12-и мач между двамата, като Димитров постигна четвъртата си победа срещу 8 за шотландеца. Последният им двубой обаче е от далечната 2016 година, когато Мъри печели на твърда настилка в Пекин. Това бе и последно участие на Мъри на „Флашинг Медоуз“.

Българинът започна отлично мача, като взе подаването си и направи пробив, за да поведе с 2:0. След това обаче Димитров загуби сервиса си и Мъри много бързо направи 2:2. Тенисистът от Хасково направи втория си удар в осмия гейм. Тогава той спечели чиста победи при сервис на шотландеца и отвори аванс за 5:3, а след това спечели спокойно подаването си и затвори частта.

Вторият сет се реши още в първия гейм. Григор Димитров успя да използва инерцията и да пробие шотландеца, а след това поведе с 2:0. Да края на частта всеки печелеше своя сервис, а българинът успя да запази аванси си, като спечели сета с 6:4.

Третата част започна много странно, като двамата си размениха бързо пробиви, от които все пак печеливш бе българинът, тъй като поведе с 2:1. След това Димитров спечели и следващите три поредни гейма и доведе резултата до убедителното 5:1.

В третия кръг Димитров ще се срещне срещу германеца Александър Зверев, който се наложи над сънародника си Даниел Алтмайер със 7:6 (1), 3:6, 6:4, 6:3. Зверев, който е поставен под номер 12 в схемата на турнира, има 5 победи от 6 мача срещу Димитров, като последната на турнира от сериите „Мастърс“ в Синсинати наскоро бе много лесна – 6:2, 6:2.

ПЪРВИ СЕТ

Мачът започна с много добър гейм за Григор Димитров. Българинът спечели безпроблемно подаването си и поведе в резултата. Ситуацията за Димитров във втория гейм се разви още по-добре. Родният тенисист успя да осъществи пробив на 0 и да поведе с два гейма преднина. Третата част бе доста оспорвана, а след няколко грешки от страна на Григор, Анди Мъри бе много близо до това да върне пробива в самото му начало. След равенство 40:40, последва разиграване с цели 28 удар, което бе спечелено от шотландеца. При следващото разиграване Димитров отново допусна непредизвикана грешка и не успя да затвори гейма. Последвах няколко уникални отигравания от страна и на двамата тенисист, като в крайна сметка Анди Мъри успя да върне пробива, печелейки гейма, който продължи повече от шестнадесет минути. Мъри затвърди пробива си след нов маратонски гейм, за да изравни общия резултат до 2:2, докато Димитров пропусна няколко възможности за брейкпойнт.

Гришо стартира силно подаването си, но Мъри успя отново да покаже най-добрата си страна, обръщайки резултата от 40-15, стигайки до възможност за втори пореден пробив. Димитров обаче се измъкна от неудобната ситуация с прекрасен ас, а след това затвори гейма за 3:2 в своя полза. Осмият гейм се превърна в истински кошмар за Анди Мъри. Шотландецът направи две поредни двойни грешки. След пет грешни сервиса от страна на Мъри все пак се стигна до разиграване, което отново бе спечелено от Димитров. Българинът не пропусна шанса си и успя да запише втори пробив от началото на срещата.

Анди Мъри продължи с колебливите изяви, а това бе добре дошло за родния тенисист, който се възползва по отличен начин, печелейки подаването си, а с това и сета.

ВТОРИ СЕТ

Вторият сет започна с ранен пробив в полза Григор Димитров. Хасковлията се възползва отлично от „кризата” в играта на своя съперник и продължи серията си с успешни геймове. Умората в играта на Мъри започна да си личи все по-ясно. Шотландецът трудно отговаряше подобаващо на мощните удари на Григор, а разиграванията ставаха все по-кратки. Българинът затвърди пробива си, но следващото подаване на Анди Мъри отиде на неговата сметка. В следващите два гейма се развиха без особени изненади, като двамата тенисисти спечелих подаванията си, въпреки че българинът бе много близо до втори пробив в сета. В крайна сметка Мъри се справи с предизвикателството и разликата в геймовете се запази.

В осмия гейм от втория сет Григор Димитров показа хладнокръвие, успявайки по драматичен начин да спечели подаването си. На няколко пъти Мъри успяваше да стигне до дюс и бе изключително близо до пробива, но българинът успя да се измъкне.

Шотландецът спечели своя сервис гейм без особени проблеми за 5:4 в полза на Димитров. Гришо продължи да бъде солиден на сервис, което максимално затрудняваше Мъри. Българинът успя да приключи света в своя полза при резултат 6:4.

ТРЕТИ СЕТ

Третият сет започна отлично за Димитров, който осъществи ранен пробив. Анди Мъри обаче отговори подобаващо и на свой ред направи същото, за да изравни геймовете.