Алкарас триумфира на Уимбълдън след като надви Джокович в епична битка

Алкарас триумфира на Уимбълдън, успявайки да спечели титаничния финал на Уимбълдън 2023 срещу Новак Джокович в пет сета – 1:6, 7:6(6) 6:1, 3:6, 6:4 По този начин Алкарас пречупи надеждите на великия сърбин да спечели в една година четирите титли от Големия шлем, като за втори път в своята кариера Джокович губи петсетов мач на Ол Ингланд Клъб. Последната такава датира от 2006-а година, когато Марио Анчич пречупва 23-кратния носител на титли от Големия шлем.

Иначе, срещата започна безупречно за Ноле, който поведе в сетовете след 6:1, но последва обрат от 20-годишния испанец след 7:6 и 6:1. Четвъртата част отиде на сметката на Новак Джокович, който успя да се върне в срещата, след като в дълъг период от време началният му удар не сработваше качествено, но в петия сет един пробив стигна на Алкарас да спечели за първи път титлата в Лондон, както и вторият си турнир от сериите на Големия шлем.

По този начин серията от четири поредни победи във финал на Уимбълдън за Джокович беше преустановена и на трона се възкачи младата надежда Карлос Алакарас.

Алкарас излиза в първия си финал на Уимбълдън и общо втори от Големия шлем след този на US Open миналата година, когато грабна титлата след успех над Каспер Рууд. По-рано през сезона испанецът триумфира на турнира в Куинс, а сега ще играе за трофея на „Ол Ингланд Клъб“. Алкарас започна с чисти победи над двама французи – Жереми Шарди и Александър Мюлер, преди да даде по един сет на Николас Джари и финалиста от 2021 Матео Беретини. В четвъртфиналите и полуфиналите испанският суперталант показа страхотна игра и надви последователно Холгер Руне, който елиминира първата ни ракета Григор Димитров на 1/8-финалите, и Даниил Медведев – успехът му срещу руснака бе наистина впечатляващ, тъй като Алкарас даде само девет гейма на третия в света.

От своя страна Джокович е устремен към 24-а титла от Шлема и осма в Лондон, с която да изравни Роджър Федерер по брой трофеи от надпреварата. Сърбинът е шампион в турнира от последните четири издания, като се намира в серия от 34 поредни победи – за последно той загуби мач на Уимбълдън през 2017, когато отстъпи на чеха Томаш Бердих. Джокера стигна до спора за трофея тази година след чисти победи над Педро Качин, Джордан Томпсън и трикратния шампион от Големия шлем Стан Вавринка. На осминафиналите той повали снажния поляк Хуберт Хуркач в тежък четирисетов сблъсък, продължил два дни. Последва успех над руснака Андрей Рубльов също в четири части, преди да бъде сломен и осмият поставен Яник Синер от Италия. Победата над Синер прати Ноле на 35-ия му финал в турнирите от Шлема – абсолютен рекорд.

ПЪРВИ СЕТ

Джокович избра да сервира в началото и първата точка бе за него, след като Алкарас прати топката извън корта – 0:15. Испанецът обаче обърна резултата до 30:15, използвайки и подхлъзване на Ноле. Бърз втори сервис на сърбина затрудни Карлос и равенството бе възстановено. Непредизвикана грешка обаче на Новак даде възможност за пробив на Алкарас. Първата бе спасена, но след това сърбинът не успя да затвори гейма. Все пак силният му сервис и непредизвикана грешка на Алкарас донесоха успех на Ноле и той поведе – 0:1. Грешка от форхенд на Алкарас и феноменален контраатакуващ прав удар по диагонала в движение на Ноле му осигуриха аванс от 0-30, а още един пресилен форхенд на испанеца вече направи съотношението 0-40. Испанецът спаси първите две възможности за пробив – 30-40, но нова непредизвикана от предната страна на испанеца донесе ранен пробив – 0:2.

Доста трудности имаше Джокович на своето подаване в третия гейм, когато и вятърът се усили, но все пак се справи благодарение на опита, а първият му ас затвори гейма – 0:3. И в следващия гейм началният удар на Алкарас не успя да затрудни Джокович, а в същото време допусна непредизвикани грешки и така се стигна до 15-40. Все пак успя да навакса, но после прати два поредни бекхенда в мрежата и вторият пробив е факт – 0:4. Следващият гейм бе спечелен с лекота от Ноле, а в основата бе солидният му сервис – 0:5. Видимо притесненият Алкарас обаче се събра в следващия гейм и с добри отигравания се спаси от угрозата да загуби на нула, а накрая с елегантен минаващ форхенд намали на 1:5. На сервис Джокович не допусна изненада и с хладнокръвен смач от вътрешността на корта сложи точка на спора в първия сет за 35 минути – 1:6.

ВТОРИ СЕТ

Алкарас влезе много по-добре във втория сет, като взе подаването си, а след това и направи първия си пробив в мача. Помогна му двойна грешка на Джокович и  непредизвикана грешка от бекхенд. Ноле все пак изравни, стигна се и до дюс, а след това Ноле спаси първия шанс за пробив. Испанецът стигна до втори брейк-бол, сваляйки топката ниско долу до полето за сервис, а форхенд в аут на Джокович направи пробива факт – 0:2.

Сръбският атлет потърси бързо връщане на пробива, като той успя да го стори едва в третия гейм на втория сет. Тогава се стигна до 30:30, когато Алкарас с удар по правата дръпна напред, ала Новак успя да неутрализира две поредни къси топки от испанеца, за да вземе предимство. При него пък сбъркан диагонал на Карлитос спомогна на Ноле да върне пробива – 1:2.

Третата част в сета започна със сбъркан слайс от Новак при негов сервис. Испанецът успя да вземе и второто разиграване, за 30:0, но при ретур-мрежа допусна грешка за своето стопволе, тъй като Джокович успя да прати прекалено ниско топката в краката на опонента. Плосък първи сервис от сърбина изравни резултата в частта – 30:30.

Алкарас стигна до точка за пробив, след което продължително разиграване беше спечелено от 24-кратния носител на Голям шлем, тъй като испанецът прати аут топката с бекхенд по правата. С два поредни добри начални удара Ноле изравни – 2:2. Алкарас започна убедително при своя сервис и успя да вземе аванс до 30:0, но с постоянна игра от основната линия Джокович се върна в гейма и изравни при 40:40. С грешка от форхенд през основната линия Алкарас поведе пак в гейма с мощно „Vamos” – 3:2.

Играта на родения в Ел Палмар тенисист продължи възходящо и с отлични флоутъри взе аванс до 0:30 при подаване на Новак. Грешка от ретур на Алкарас и 15:30. Отличен начален удар със сервис по правата изравни резултата в гейма – 30:30. Алкарас сбърка ретур, след като върна топката с рамката, а Джокович сервира за гейма, след което последва ново сбъркано връщане – 3:3.

Двамата направиха изключително разиграване, което „взриви“ публиката на централния корт, като Джокович с плонж опита да се задържи в разиграването, но Алкарас върна топката в опразнения корт – 30:0. Бомбен уинър по правата от испанеца с над 150 км/ч направи 40:0. С постоянна игра с пласирани добре по диагоналите удари Джокович изравни отново – 4:4. Алкарас започна да рискува повече при негов сервис, като дори изпълняваше изключително силни начални удари при втори такъв. Джокович се подхлъзна неприятно за 40:15, след което Алкарас затвори частта – 5:4.

Десетият гейм беше изключително качествен от двамата тенисисти, а Новак Джокович изравни резултата след шеметно разиграване. Алкарас се справи с напрежението, след като Новак вече набираше скорост, спечели 11-ия гейм и си гарантира минимум тайбрек. Джокович прати срещата в тайбрек, който започна с минипробив за сърбина. Отличен сервис по правата за Джокович – 2:0, след което беше спечелено и вторто подаване. Алкарас прати добър кик-сервис полето на Джокович за 1:3 и с отличен сечен сервис по диагонала направи 2:3. Минипробивът беше върнат след сгрешена къса топка в мрежата 3:3.

Новак изкара Алкарас до мрежата с къса топка, като испанецът я прати в мрежата за нов минипробив, след което прекрасно контрапие по диагонала направи 4:4 резултата. Испанецът направи безупречна къса в критичния момент от тайбрека за 5:4, което накара публиката на централния корт в южен Лондон да избухне в бурни аплодисменти.

Реферът Фъргъс Мърфи предупреди Джокович за забавяне при началния удар, но Джокович спечели важна точка при втори сервис след нервната позиция, в която беше поставен. Алкарас тръгна към мрежата, след като прати дълбок диагонал и с две волета върна топката в полето на Новак, но Джокович стигна до сетбол. При подаването си испанецът спаси точката. На два пъти Джокович сбърка и Алкарас стигна на свой ред до сетбол при сервис на съперника. С ретур-уинър Алкарас спечели сета – 1:1.

ТРЕТИ СЕТ:

Алкарас влезе отлично в третия сет и при сервис на Джокович стигна два пъти до точка за пробив още в самото начало, а Новак се справи с първата, но с втората – не и пробивът за Алкарас беше факт. 20-годишният тенисист затвъди пробива си. Джокович успя да спечели следващото си подаване за 1:2, а в четвъртата част стигна до две точки за връщане на пробива. С първата испанецът се справи, след което сервира на втори сервис, но Джокович не разчете отскока на топката и двата брейкбола бяха неутрализирани. Алкарас не трепна и спечели подаването си за 3:1.

Петият гейм в срещата беше повече от успорван, след като Джокович не успя да материализира предимството си с начален удар, а Алкарас стигна до 7 дюса в хода на гейма. В тях испанецът имаше три пъти възможност за пробив. Исполинският гейм, който продължи над 20 минути, отиде на сметката на младия испанец, който дръпна в сета вече с два пробива.

Последва подаване на Алкарас, което беше с лекота взето, а испанският тенисист стигна до три сетбола при подавнето на Джокович, който доигра лековато сета.

ЧЕТВЪРТИ СЕТ:

Джокович си взе дълга почивка между третия и четвъртия сет, след което се завърна на корта, но Алкарас успя да „намери сервиса си“, тъй като Джокович стигна до 0:30, но в крайна сметка испанецът дръпна напред. Началното подаване на сърбина продължаваше да не работи в хода на срещата, а Алкарас стигна до две възможности за пробив след изключително мощните ретури, които връщаше в полето на Джокович. Първата точка беше спасена от Ноле след брилянтен бекхенд по правата, за да не може Карлитос да върне топката. Последваха поредни точки на Джокович, за да изравни резултата – 1:1.

Алкарас продължи с разнообразната си игра в частта, като стигна до 40:15, но започна леко да бърка началните си удари, което нарушаваше ритъма му на игра. С два дълбоки ретура Джокович стигна до дюс. В крайна сметка обаче Алкарас съумя да спечели подаването си – 2:1. Джокович също отговори със спечелен сервис-гейм, но умората лека-полека почваше да „влиза“ в краката на 36-годишния сърбин, докато Алкарас диктуваше темпото в Лондон.

Джокович нанесе удар в петия гейм, след като успя да спечели подаването на Алкарас, който започна да бърка повече сравнение с изминалите два сета и половина. С ас по диагонала испанецът оформи отличен сервис-гейм, за да трябва Джокович да сервира с чисто нов комплект нови топки. Сервисът на Новак се „завърна“ в срещата и той не даде и точка на Алкарас за 5:3.

Балканската звезда в тениса стигна до две точки за сета при подаването на испанеца, но прекрасен сервис по правата спаси първата точка за частта. При втори сервис Алкарас сбърка и сдаде сета – 2:2 на Ол Ингланд Клъб.

ПЕТИ СЕТ:

Джокович подаваше и направи 30:0, но с три отлични завърващи удара Алкарас си осигури точка за пробив, като особено впечатляваш беше последния минаващ удари край Ноле. С фантастично насочване на топката Джокович изравни точките. В крайна сметка Джокович успя да вземе подаването си и да поведе в сета.

С изумителна игра от двамата втория гейм се превърна в истинска тенис-феерия, като Алкарас трябваше да спасява точка за пробив и успя, след което с мощен удар с форхенд по правата затвори гейма – 1:1. Двамата продължиха с уникалния тенис на корта, като Алкарас успя да вземе сервиса на съперника след феноменални разигравания от двамата, за да пробие в третия гейм. Това отприщи гнева на сърбина, който строши ракетата си в предпазителите на мрежата, а четвъртият гейм Алкарас разви пробива си с безупречни начални удари.

Джокович не беше далеч от връщането на пробив в сета, но сърбинът не успя да го стори, за да се стигне до 4:2 за испанския тенисист. Джокович също бе безупречен при началния си удар, но Алкарас не загуби миг концентрация и стигна до 5:3, за да трябва Новак да сервира за остане в мача.

Алкарас затвори срещата с постоянство и качество в играта си, като напълно заслужено победи и грабна титлата в тазгодишното издание на турнира Уимбълдън.