ЦСКА1948 обърна с 2-1 Левски на „Виваком Арена Георги Аспарухов“ на старта на новия сезон в Ефбет Лига

ЦСКА 1948 започна по мечтан начин за себе си сезон 2023/2024 в Ефбет Лига. Това стана факт, след като „червените“ от Бистрица стигнаха до пълен обрат срещу Левски при визитата си на „Виваком Арена Георги Аспарухов“, за да приберат трите точки след резултат 2:1 в официалния дебют на Николай Костов начело на „сините“.

Рикардиньо даде аванс на домакина в 32-ата минута на мача, като „сините“ бяха доста по-доминиращият териториално отбор в хода на цялата среща, но само пет минути след това Симеон Петров беше фаулиран от Рикардиньо в наказателното поле на „сините“ и реферът Радослав Гидженов посочи бялата точка, за да може в 40-ата минута Педриньо да изравни резултата в София.

Десет минути преди края на редовното време пък капитанът на гостите от Бистрица – Елитон, се извиси над всички при ъглов удар и стреля с глава, за да донесе пълния комплект точки за тима, воден от Атанас Рибарски. Неприятната новина за треньора на „червените“ е, че му се наложи да направи две принудителни смени в хода на срещата, като травми получиха Неделко Пишчевич и Том Рапнуи.

Любопитен факт е, че ЦСКА 1948 за първи път се разписа на „Герена“ в хода на годините, като този път успя да вземе и победата. В следващия кръг Левски гостува на Ботев Пловдив, докато ЦСКА 1948 ще приеме Пирин в Бистрица.

В официалната ложа на „Герена“ своите места бяха заели Наско Сираков, Даниел Боримиров и Мило Борисов, като последните двама гледаха заедно двубоя между „сини“ и „червените“.

Срещата стартира с разнопосочни скандирания от „сините“ фенове. Част от тях викаха „Оставка“, докато по-сериозна част от стадиона освирква тези възгласи. В петата минута  Марин Петков достави центриране от свободен удар отляво към далечната греда. Андриан Краев надигра Том Рапнуи във въздуха и с глава опита да върне успоредно по голлинията на Наумов, но там нямаше негов съотборник, който да добави топката във вратата на госта.

Последваха и малко по-спокойни минути от двата отбора, като логично темпото на игра не беше високо поради изключително тежките метеорологични условия, които бяха в столицата на България. В 25-ата минута „сините“ изпълниха бързо непряк свободен удар, а топката беше продължена вляво за Уелтън. Бразилецът я пое и влезе навътре, след което последва диагонален шут с десния крак, но топката не намери очертанията на вратата на ЦСКА 1948.

Домакините откриха резултата в 32-ата минута, след като поеха топката в своята половина и разиграха добре. Уелтън нахлу навътре, след което видя Рикардиньо, който овладя на дъгата перфектно, след което с премерен удар матира Наумов.

От ЦСКА 1948 имаха претенции за извършено нарушение спрямо Антонио Вутов при отнемането на топката, но реферите прецениха, че нарушение няма и така Левски поведе в резултата.

Три след това пък Джавад ел Джемили успя да намери отлично Рикардиньо, който се завъртя и с едно движение елиминира опеката на Елитон. Последва удар на бразилеца от 13-14 метра, но той не направи добър контакт с топката и я прати аут. В 37-ата минута пък Гидженов посочи дузпа за ЦСКА 1948. Това стана, след като Педриньо центрира в наказателното поле на Левски, а Симеон Петров беше повален след единоборство с Рикардиньо. Ситуацията беше преразгледана чрез ВАР. Реферите в буса потвърдиха решението на Гидженов и наказателният удар беше официално отсъден.

Зад топката застана Педриньо, който бе бурно освиркван от домакинските привърженици преди да изпълни, но това не му повлия и той изравни резултата – 1:1. Това е и първи гол от отбора на ЦСКА 1948, който вкарва при визита на „Герена“ след влизането на тима в Ефбет Лига.

В последната минута от редовното време на първата част Джавад Ел Джемили проби отляво навътре в наказателното поле на ЦСКА 1948. Мароканецът опита да комбинира с Рикардиньо, но топката беше изпратена напред, където Асен Митков овладя и стреля добре, но Наумов боксира сигурно встрани.

Топката отиде към Уелтън, който също стреля много силно, но и толкова неточно. И двамата треньори направиха по една промяна на почивката, като Костов извади Краев, а в игра пусна Ивелин Попов. Атанас Рибарски пък извади Пишчевич, за да влезе в игра Реян Даскалов. Второто полувреме започна с множество запалени сини факли в сектор „Б“.

Левски беше по-дейният отбор от двата в първия четвърт час на „Герена“ от втората част, но сериозни спасявания от Даниел Наумов нямаше. Десет минути преди края пък Бирсент Карагарен центрира от пряк свободен удар в наказателното поле на Левски, а Симеон Петров нанесе много добър удар с глава, след което последва красиво спасяване от Пламен Андреев. След корнера отново Карагарен центрира, а Елитон отблизо  матира „синята“ отбрана и направи пълен обрат за ЦСКА 1948, правейки резултата 1-2, който се запази до самия край на сблъсъка.

FT / ЛЕВСКИ – ЦСКА 1948 1:2

1:0 Рикардиньо (32)

1:1 Педриньо (41-дузпа)

1:2 Елитон (80)

Рефер: Радослав Гидженов (Пловдив)

Стадион: „Виваком Арена Георги Аспарухов“ (София)

Съставите:

Левски: 1 Пламен Андреев 2 Жереми Петри 7 Роналдо 8 Андриан Краев 9 Рикардиньо 11 Джавад Ел Джемили 17 Уелтън 23 Сонко Сундберг C 27 Асен Митков 33 Хосе Кордоба 88 Марин Петков

Резерви: 13 Николай МихайловGK 5 Келиан ван дер Каап 10 Ивелин Попов 14 Илиян Стефанов 16 Преслав Бачев 20 Асен Чандъров 21 Кристиян Йовов 22 Патрик-Габриел Галчев 50 Кристиан Димитров

Треньор: Николай Костов

ЦСКА 1948: 29 Даниел НаумовGK 24 Ерденис Гурища 87 Симеон Петров 5 Хелитон Тито Дос СантосC 31 Том Зарандона 21 Емил Ценов 28 Неделко Пишчевич 39 Парвиз Умарбаев 10 Георги Русев 8 Педро Енрике Дос Сантос 20 Антонио Вутов

Резерви: 33 Генадий ГаневGK 11 Бирсент Карагарен 9 Видар Кяртенсон 23 Емил Виячки 4 Мики Орачев 92 Пиер Нгуинда Ндифон 99 Радослав Кирилов 22 Реян Даскалов 13 Стоян Стоичков