Младите „лъвчета“ отстъпиха на 1/2 финал от Италия на Мондиал2023 по волейбол

Националите ни по волейбол до 21 загубиха от Италия с 1:3 (25:23, 22:25, 23:25, 18:25) в полуфинала на Мондиал 2023 в Бахрейн. БългарияU21 се бориха мъжки, но в крайна сметка отстъпиха на младите италианци, което разбира се въобще не омаловажава това че стигнаха до тази фаза на турнира.

Първият гейм бе изключително оспорван и вървеше точка за точка през голяма част от времето. Италия пък успя да поведе с 21:19, но след това българските волейболисти показаха характер и обърнаха при 24:23, а след това и успешно затвориха гейма, за да поведат в мача.

Вторият гейм започна отлично за България и дори на няколко пъти имахме преднина, включително при 19:16, но след това италианците с добра серия успяха да изравнят, а и да обърнат. В крайна сметка състезателите на Матео Батокио успяха да спечелят втория гейм с 25:22 и да изравнят общия резултат.

Италия започна добре в третия гейм и поведе рано-рано. Все пак „лъвовете“ успяха да се доберат до равенството при 19:19, но след това италианците отново отвориха разлика и спечелиха гейма с 25:23 като така осъществиха обрат.

Четвъртият гейм бе изцяло за италианците, които бързо взеха преднина и успешно стигнаха до успеха, класирайки се за финал. България не успя да се пребори с Италия, но ще играе за бронзовите медали със загубилия от другия полуфинал Иран – Аржентина.

ПЪРВИ ГЕЙМ (25:23):

Мачът започна с точка за италианците, която Георги Татаров върна с мощна забивка през центъра. След това играта тръгна точка за точка, като Алекс Николов направи 4:4 след блок-аут. Последва грешка на Татаров при сервис, но и нова точка от Алекс Николов – 5:5. Така се продължи до 9:9, но след това Италия показа по-убедителна игра и успя да тръпне, а след грешка на нашите, разликата стана на три точки 9:12. Нашите момчета успяха да намалят изоставането си на 12:13, а след успешна двойна блокада, равенството бе възстановено.

Геймът вървеше много равностойно, но българските волейболисти допуснаха няколко грешки от сервис, именно такава даде преднина на Италия от 21:19. След това Алекс Николов свали разликата на една точка. Успешно нападение на Велислав Антов отново върна паритета. След това обаче дойде нова грешка от начален удар. Антов направи 23:23. Нашата блокада отново проработи отлично и даде преднина за „лъвовете“ – 24:23. България успя да вземе първия гейм след блок-аут.

ВТОРИ ГЕЙМ (22:25):

Вторият гейм започна добре за нас, първо с грешка, а след това с топка в аут на италианците. Успешна блокада донесе преднина от 3:0 за нашите момчета и ранен таймаут за Италия. След това обаче Алекс Николов прати топката в мрежата при сервис. Прекрасната игра на нашите продължи да дава резултат, тъй като България поведе с 7:2. Отново обаче последва грешка от сервис, този път на Антов. Разликата от 5 точки се запази и при 10:5 за нашите, след като италиански състезател прати топката в аут, но веднага след това последва поредна грешка от сервис за българските волейболисти. Ас даде седмата точка на Италия.

Момчетата на Матео Батокио успяха да скъсят изоставането си на две точки – 11:13. След това Татаров прати топката в аут при нападение по правата и така разликата стана една точка, все още в полза на нашите. Тогава Андреа Буратини поиска таймаут. Грешка на Боволента донесе 14:12 за нашите. Алекс Николов продължи да записва точки и той отново покачи преднината ни на три точки при 18:15. Алекс Николов вкара мощен сервис, но Боволента успя да атакува успешно, като топката срещна пръстите на блока и излезе в аут, а след това отново Боволента успешно атакува по правата и приближи Италия на една точка. Георги Татаров прати топката в аут – 19:19. Италия стигна до обрат при 21:20. Италия стигна до 24:22 след блокада на Матиа Бонифанте, а след това момчетата на Батокио успяха да стигнаха до успеха в този гейм.

ТРЕТИ ГЕЙМ (23:25):

Този гейм започна далеч по-добре за италианците, които взеха ранна преднина от три точки при 4:1. Нашите обаче успяха да намалят изоставането си при 5:6, а след това последва мощна атака по правата на Боволента и разликата стана две точки в полза на Италия. Две поредни точки на Александър Николов възстановиха равенството – 7:7. Италия взе преднина от две точки при 11:9 след докосване на мрежата от нашата блокада.

България стигна до равенство при 13:13 след грешка на Матиа Ориоли. Последваха спорен блок-аут на Боволента и блокада на Ориоли и 15:13 за Италия. „Лъвовете“ успяха да изравнят при 17:17 след силна атака на Алекс Николов и страхотен български блок. Две атаки в аут на българските младежи и 19:17 за Италия. „Лъвовете“ стигнаха до равенство 19:19 след успешна атака на Гърков. Отново Боволента създаде проблеми на нашите, но след това последва блокада, която отново върна паритета – 20:20. Италианците взеха преднина от две точки в тези ключови моменти и Андреа Буратини поиска таймаут. Владимир Гърков също сбърка от сервис и Италия поведе с 23:21. Италия успя да затвори гейма и така обърна България в общия резултат.

ЧЕТВЪРТИ ГЕЙМ (18:25):

Италия стартира по-добре и в четвъртата част, като поведе с 3:1 след поредна успешна атака на Алесандро Боволента и аут на Алекс Николов. Играта продължи точка за точка до 8:6, след което последва ас на Матиа Ориоли и контра блок-аут на Боволента – 10:6 за младите „адзури“ и прекъсване за Андреа Буратини и България. Въпреки това, разликата стана 12:7 след атака в аут на Георги Татаров. Италия продължи да води при 14:10, a преднината стана още по-голяма при 16:10 за италианския състав.

В крайна сметка Италия спокойно запази преднината си и спечели гейма с 25:18 след блок на Филипо Бартолучи и мача с 3:1, с което се класира за големия финал на волейболния Мондиал.

FT / България – Италия 1:3 (25:23, 22:25, 23:25, 18:25)

БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев, Венислав Антов, Александър Николов, Георги Татаров, Лазар Бучков, Ивайло Дамянов – Георги Митов-либеро

Старши треньор: АНДРЕА БУРАТИНИ

ИТАЛИЯ: Матиа Бонинфанте, Алесандро Боволента, Матиа Ориоли, Рикардо Йерволино, Николо Волпе, Матиа Екер – Габриеле Лауренцано-либеро

Старши треньор: МАТЕО БАТОКИО