Германия поднесе сензацията на Световното по баскетбол

Германия хвърли бомбата на световното първенство по баскетбол, след като изхвърли САЩ от мача за титлата. Сензацията стана факт, след като американците загубиха със 111:113 (31:33, 29:26, 24:35, 27:19) във втория полуфинал от шампионата във Филипините. Така Бундестима ще играе исторически първи финал, а негов съперник в спора за златото ще е Сърбия. Американците записаха провал на второ поредно Световно първенство, след като преди четири години отборът завърши на седмо място. В спор за бронзовите медали САЩ ще се изправи срещу Канада.

За Германия Андреас Обст завърши с 24 точки и 6 асистенции, Франц Вагнер с 22 точки и 5 борби, а Даниел Тайс с 21 точки и 7 овладени топки.

За САЩ Антъни Едуардс приключи с 23 точки и 8 борби, а Остин Рийвс прибави 21 точки.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ

Минути преди началото на мача стана ясно, че крилото на американците Брандън Инграм няма да играе в срещата заради здравословен проблем. Двубоят запона с кош за американците, но германците отговориха впечатляващо със 7 точки. Стрелбата на гарда Андреас Обст потръгна,  Франц Вагнер пък взриви трибуните с мощна забивка за 9:14. Веднага след това селекционерът на САЩ Стив Кър поиска таймаут, след който Джарън Джаксън-младши върна две точки. Обст обаче продължаваше да  бъде неуловим за американците и си спечели три наказателни удара след фал на Джейлън Брънсън. Денис Шрьодер пък направи аванса на Германия двуцифрен в средата на първата четвърт – 15:25. Американците обаче бързо възстановиха половината от своето изоставане в следващите минути. След още една минисерия разликата стана само 3 точки и този път Германия поиска прекъсване. След подновяването на играта Остин Рийвс наниза тройка и изравни – 29:29. В крайна сметка първата четвърт завърши с две точки аван за Бундестима – 31:33.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ

Американците натиснаха със сирената, но германците противодействаха успешно. Франц Вагнер и Остин Рийвс изригнаха с две поредни тройки, но все пак страхотна тройка на Антъни Едуардс даде аванс на САЩ. Равенството обаче бързо бе възстановено – 41:41. Отборът на САЩ вдигна оборотите и поведе с четири точки при 45:41. Германците обаче не отстъпиха и  Даниел Тайс изравни за пореден път – 48:48. В следващите минути Антъни Едуардс показа огромната си класа, а тройка на Тайрийз Халибъртън даде 3 точика аванс на САЩ – 60:57. Кош на Даниел Тайс оформи резултата на почивката – 60:59.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ

Франц Вагнер продължава да дърпа Бундестима напред и с третата си тройка в мача, а след това индивидуален негов пробив завърши с кош и преднината е шест точки –  64:70. В първите три минути кошовете на американците дойдоха от наказателната линия, а освен това допуснаха три грешки в нападение. Антъни Едуардс блесна с фантастична забивка, но Денис Шрьодер с осмата си точка в мача направи 68:76. Тройка на Джош Харт намали изоставането на САЩ – 71:76. Андреас Обст продължаваше да показва точния си мерник зад дъгата и с 19-ата си точка увеличи аванса на Германия на девет точки – 80:89. Мориц Вагнер блесна отново с тройка, а частта бе затворена при 84:94.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ

Обст отново си спечели фал от тройката, а след изпълнението на наказателните удари разликата набъбна на 12 точки в полза на германците – 84:96. Джейлън Брънсън направи резултата 90:98 при оставащи осем минути до края на редовното време. Двата тима не спираха да си разменят точки, което подхождаше на германците, тъй като те се справяха с лекота със защитата на съперника – 94:104. Йоханес Тийман донесе нова 12-точкова преднина на своя тим при 94:106. Остин Рийвс отговори с тройка за САЩ, а Антъни Едуардс намали дистанцията до шест точки при 100:106. Ключова тройка на Едуардс накара германците да изтръпнат – 103:106. Антъни Едуардс пропусна тройка за изравняване и двата тима влязоха в последните две минути игра при 105:108 за Германия. С два изстрела от наказателната линия Остин Рийвс направи 107:108 с оставащи 90 секунди до края. Андреас Обст обаче вкара тройка за 107:111. Американците не успяха да завършат с кош атаката си, а Бундестима направи още една крачка до победата –  107:113. Отново Остин Рийвс върна две точки, но нямаше повече време и Германия ликува – 113:111.