Франция победи класически България и ни отстрани от Евроволей

Българският национален отбор по волейбол отпадна от Европейското първенство за мъже след загуба с 0:3 гейма (21:25, 21:25, 15:25) от олимпийския шампион от Токио 2020 Франция в сблъсък от 1/8-финалите на турнира, който се игра в пълната зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна.

По този начин „лъвовете“ отпадат на същата фаза за трети пореден шампионат, след като преди 24 месеца отстъпихме на Германия с 1:3 гейма, а преди четири години – със същия резултат от Словения. Тимът ни напуска пъвенството, на което е съорганизатор с Италия, Република Северна Македония и Израел, с две победи (над Финландия и Украйна с по 3:1 гейма) и три загуби (от Испания и Хърватия с по 1:3, както и от Словения с 0:3 гейма) в груповата фаза.

Тази вечер момчетата на Пламен Константинов така и не успяха да напипат своя ритъм на игра, а французите се възползваха по най-добрия начин от нашите грешки, за да стигнат до заслужения успех. След края на мача либерото на отбора Теодор Салпаров и разпределителят Георги Братоев обявиха, че днес са изиграли последния си мач за националния отбор и това е бил техният бенефис за родния ни тим.

На 1/4-финалите „петлите“ ще играят със северните ни съседи Румъния, които по-рано днес отстраниха Хърватия по драматичен начин с 3:2 гейма. По-рано в груповата фаза румънците надделяха с 3:1 над французите.

Преди началото на мача всички в Двореца на културата и спорта във Варна почетоха с едноминутно мълчания паметта на загиналите при наводненията по Южното Черноморие. За България срещата започнаха Николай Колев, Мартин Атанасов, Георги Сеганов, Алекс Гроздонов, Цветан Соколов, Александър Николов и либеро Теодор Салпаров.

ПЪРВИ ГЕЙМ (25:21):

Срещата започна отлично за нашите, които поведоха с 2:0 точки, но французите успяха да обърнат до 3:2. Отлична атака по острия диагонал на Александър Николов направи 3:3. Единична блокада на Мартин Атанасов даде преднина на България при 5:4. Мартин Атанасов атакува по правата за 7:6. Ас на Мартин Атанасов и 8:6. Страхотна блокада на Николай Колев и Цветан Соколов даде преднина от 3 точки при 9:6. Технична атака на Александър Николов и 10:7 за „лъвовете“.

Последва атака на Алекс Грозданов през центъра за 12:10. Блокада на Бартелеми Шинениези обаче спря атака на Александър Николов и Франция поведе с 14:13. Страхотен пайп на Александър Николов и 15:14. Мартин Атанасов завърши трудна атака от зона 4 след подаване на Николай Колев и България поведе с 16:14, след което Андреа Джани взе прекъсване за Франция.

Капитанът на българите – Цветан Соколов, атакува мощно по диагонала за 18:16. Тимоте Карле стреля в аут от сервис в аут – 19:17. Ървин Нгапет влезе в игра и би мощен сервис, който доведе до блокада срещу атака на Цветан Соколов – 19:19. При 19:20 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Ас на Ървин Нгапет и Франция поведе с 21:19. Ървин Нгапет би сервис в аут – 20:21. След това френският блок спря атака на Мартин Атанасов – 23:20 за гостите и Пламен Константинов взе второто си прекъсване в първата част. До края на гейма олимпийските шампиони не срещваха проблеми да го затворят с 25:21.

ВТОРИ ГЕЙМ (25:21):

Франция стартира с четири поредни точки, като Цветан Соколов атакува в аут и Франция поведе с 4:0. Пламен Константинов побърза да вземе прекъсване за България. При 1:7 селекционерът ни взе и второто си прекъсване. Контраатака на Тимоте Карле и 8:1 за „петлите“. Цветан Соколов отигра в атака за 2:8. Николай Колев намали до 5:9, а след това пайп на Мартин Атанасов направи 6:10. Добра атака на първа топка на Антоан Бризар и 11:6 за „петлите“. Единична блокада на Алекс Грозданов – 8:13. Цветан Соколов отигра в атака за 10:15. Николай Колев атакува в центъра за 11:16.

Единична блокада на Алекс Грозданов намали до 8:13, а капитанът Соколов с успешна атака направи 10:15. Николай Колев атакува в центъра за 11:16. „Лъвовете“ намалиха изоставането си до 14:18, а Андреа Джани взе прекъсване за Франция. След това обаче отлична двойна блокада на Мартин Атанасов и Алекс Грозданов направи 15:18.

Добра българска блокада спря атака на Тимоте Карле за 17:20. Нашите успяха да намалят до 19:22. Андреа Джани взе прекъсване, а след това блокада на Алекс Грозданов направи 21:23. Никола Льо Гоф атакува мощно в центъра за геймбол – 24:21, а Тимоте Карле затвори и втория гейм са 25:21 точки.

ТРЕТИ ГЕЙМ (25:15):

Третата част стартира с точка за олимпийските шампиони, но българите обърнаха до 2:1. Французите на свой ред обърнаха до 4:2, но намалихме до 4:3. След това обаче „петлите“ направиха шест поредни точки, з да поведат с 10:3. Пламен Константинов взе прекъсване.

Намалихме пасива си на шест при 10:4, а след това двата тима се редуваха на по точка до 16:8, когато Константинов взе и втория си таймаут. Намалихме до 17:11, но след това „петлите“ продължиха с доминацията си и отново имаха аванс от девет точки при 20:11. „Лъвовете“ намалиха пасива си на седем до 20:13, но нови две точки на гостите ги изведе до 22:13.

„Петлите“ нямаха проблеми до края на гейма и го взеха с 25:15 и съответно мача с 3:0.