Ново поражение за националите ни, този път от Иран с 0:1

България загуби с 0:1 от Иран в контролна среща, която се игра на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив. Единственият гол в мача вкара Мохамад Мохеби в 14-ата минута след груба грешка на Илия Груев. Така „Колежа“ не донесе късмет и на националния отбор, след като Ботев дълго време чакаше, за да постигне първа победа на новия си стадион.

„Трикольорите“ домакинстваха в Пловдив за първи път от 40 години насам, но няма с какво хубаво да запомнят срещата за тяхно съжаление. Селекцията на Младен Кръстаич, за която дебют записаха Димитър Митов, Лукас Петков и Преслав Боруков, изигра посредствен мач, в който почти не затрудни съперниковите вратари. В същото време персите имаха още 2-3 добри възможности за гол, но не успяха да ги оползотворят.

За България сега предстои визита на Черна гора в квалификация за UEFA EURO 2024.

България стартира добре срещата и още в началните секунди на срещата Кирил Десподов получи извеждащ пас от дълбочина, но Алиреза Байранванд внимаваше и излезе да пресече подаването. В 5-ата минута Мохамад Мохеби получи отдясно, справи се с Виктор Попов и навлезе навътре, за да отправи удар, който премина покрай вратата на Димитър Митов. Малко след това Димо Кръстев препъна Мехди Тареми пред наказателното поле на „лъвовете“, като по този начин попречи на нападателя на Порто да излезе сам срещу вратаря. Ехсан Хайсафи изпълни прекия свободен удар, но не затрудни Митов.

В 10-ата минута Саеид Езотолахи отправи удар с глава след центриране от корнер, но топката премина покрай вратата. Минута по-късно Димо Кръстев отправи удар с глава центриране на Кирил Десподов, но не намери целта.

Иран поведе в 13-ата минута след груба грешка на Илия Груев. Новото попълнение на Лийдс не успя да върне топката към излезлия напред Митов. От това се възползва Саман Годос, който намери Мохамад Мохеби на празна врата, а последният не сбърка за 0:1.

В 25-ата минута вратарят на Иран Байранванд получи контузия и беше заменен от Паям Ниазманд. Пет минути след това Десподов шутира от пряк свободен удар, но не затрудни стража на персите. Възпитаниците на Младен Кръстаич наложиха натиск в следващите минути. Добра атака завърши с пас с пета на Андриан Краев към Лукас Петков в наказателното поле. Офанзивният футболист опита удар между двама футболисти на Иран, но след рикошет топката премина покрай вратата.

В 39-ата минута защитата на България допусна нова груба грешка. Годос навлезе в наказателното поле отдясно и опита успореден пас към Мохеби, но Виктор Попов успя да изревари иранеца и да предотврати сигурен гол.

В началото на второто полувреме пред Иран се откри нова добра възможност за гол. Алекс Петков сбърка при изнасянето на топката и я подари на Мехди Тареми. Нападателят подаде към Мохеби, който опита силен шут от границата на наказателното поле, но прати топката опасно над вратата. След час игра гостите изпълниха корнер, след който Езотолахи беше изпуснат от резервата Георги Русев. Защитникът получи подаване от Шоджа Кализадех и от няколко метра отправи удар над вратата.

В 65-ата минута Русев опита удар от около 15 метра, но стреля много слабо и вратарят на Иран не се затрудни. Пет минути по-късно Джакханбакш проби отдясно и центрира меко в наказателното поле, където Митов успя да изпревари футболист в бяло и да избие топката, след което претендираше за фал срещу себе си.

В 85-ата минута Десподов изпълни пряк свободен удар, но прати топката над вратата. Малко след това шут на Спас Делев беше блокиран. В 87-ата минута Илиан Илиев получи на около 25 метра от вратата на иранците. Халфът пое топката и отправи силен удар, който профуча опасно над вратата. В добавеното време на срещата Мохеби напредна отдясно и опита удар от малък ъгъл, който не намери целта.