Без победител във Вечното дерби

ЦСКА и Левски не успяха да се победят в голямото столично дерби и завършиха при резултат 1:1 в ранния съботен мач от програмата в efbet Лига. Иначе, наелектризиращото дерби между „червени“ и „сини“ за пореден път демонстрира много нерви и не чак толкова хубави футболни изпълнения, като грешките в играта на двата отбора изобилстваха.

В 43-ата минута на първата част Левски удари пръв в срещата, след като Цунами даде перфектно центриране в наказателното поле на опонента. Там Роналдо се извиси над всички и нанесе неспасяем изстрел за Густаво Бусато, за да даде преднината за своя тим.

Втората част стартира с отличен шанс за Левски чрез Уелтън, който изпусна сам срещу Густаво Бусато, а при ответното нападение „сините“ допуснаха кошмарна грешка в защита от Пламен Андреев и Кристиан Димитров, за да може Джонатан Линдсет да накаже неточността на съперника и да изравни резултата. На практика и двата гола на отборите дойдоха при първите точни удари към двете врати.

След изравнителния гол хората на Нестор Ел Маестро наложиха териториален натиск към „синята“ врата, но големи опасности пред вратата на Андреев нямаше. Левски, от своя страна, изчакваше на контраатаки чрез Уелтън, който не спря да тормози съперника, но няколко опита на бразилеца не навестиха вратата на Густаво Бусато.

Така серията от поредни победи на ЦСКА в efbet Лига беше преустановена, като тимът остана на третото място с 25 точки, докато Левски е четвърти с 2 пункта по-малко.

След по-малко от 30 секунди игра в дербито, Левски стигна до ъглов удар, след като Енес Махмутович пресече подаване към Уелтън от Асен Митков. След изпълнението му не се случи нещо интересно, макар „сините“ да опитаха заучено изпълнение. В хода на първите минути реферът Гидженов отсъждаше доста нарушения в двете посоки, като играта беше трайно накъсана и футбол липсваше.

Все пак ЦСКА опитваше привидно да бъде по-дейният отбор в началните акорди от срещата, но до опасности пред вратата на Пламен Андреев не се стигаше. Уелтън и Митков комбинираха отново помежду си вляво, а младокът центрира, но право в ръцете на Бусато. При ответното нападение ЦСКА организира скоростна атака и топката бе подадена от Хайнц вдясно към Майкъл Естрада. Еквадорецът овладя в полето на Левски и пусна по земя към Джонатан Линдсет, ала халфът не успя да нанесе удар към „синята“ врата.

В 13-ата минута Иван Турицов даде извеждащ пас след въздушно единоборство с Цунами към Линдсет. Хосе Кордоба подцени ситуацията и норвежецът отправи удар, който опита да прехвърли Андреев, тъй като стражът бе излязъл леко напред, но Линдсет прехвърли и „синята“ врата – аут.

Минута след това Цунами центрира опасно топката отляво към Фадига, а французинът се извиси над всички в наказателното на ЦСКА и стреля с глава, но неточно. При следващата атака пък Естрада получи в наказателното поле на Левски, а Кордоба леко го побутна в гърба и нападателят на „червените“ падна. Ситуацията беше обаче прекалено лека, за да трябва Гидженов да се намесва и да отсъжда дузпа за символичния домакин.

В 17-ата минута „червените“ отбелязаха попадение в срещата, след като Левски за пореден път през сезона изнесе топката по земя. Андреев пусна топката към Кордоба, който загуби топката от Хайнц, тъй като плеймейкърът на ЦСКА го пресира. Топката отиде към Назон, който върна успоредно за норвежеца и той реализира, но при паса към Назон, то хаитянинът беше в засада и тя резонно бе отсъдена.

В 33-ата минута пък Асен Митков прати отлично центриране при фал в наказателното поле на ЦСКА. Кристиан Димитров надбори Иван Турицов във въздуха и свали с глава към Андриан Краев, който се озова в чиста позиция. Вратарят на „червените“ скъси ъгъла и парира удара на „синия“ капитан, който го и удари тежко при ситуацията. Реферът Гидженов обаче отсъди фал още при скока на Димитров спрямо Турицов.

Шест преди края на първото полувреме за първи път в срещата Уелтън успя да демонстрира скоростта си и подмина Иван Турицов отляво. Бразилецът центрира остро към Рикардиньо, който бе изпуснат от „червената“ отбрана от Махмутович, но бразилският нападател на Левски се размина с топката на няколко метра пред голлинията на ЦСКА.

Две преди края на редовното време от първата част Левски откри резултата в срещата с първия точен удар в мача. „Сините“ разиграха отляво по нападението си, а Уелтън остана да лежи неподвижен на границата на наказателното поле на ЦСКА. Фадига реши да не изважда топката, като не е задължен да го прави и върна назад за Цунами.

Той, от своя страна, центрира в наказателното поле на ЦСКА към Роналдо, който пребори Линдсет във въздуха и с глава прати топката в долния десен ъгъл на Бусато.

Секунди след подновяването на втората част Левски имаше отличен шанс да удвои своя актив. Уелтън се понесе вляво и подмина с лекота Енес Махмутович, за да влезе в наказателното поле на ЦСКА. Последва удар към вратата, но сънародникът му Бусато с тяло спря удара.

В 49-ата минута ЦСКА изравни резултата в дербито. Амос Юга даде извеждащ пас към Джонатан Линдсет, но той бе привидно затворен от Кристиан Димитров. Той не се разбра с вратаря Пламен Андреев, а Линдсет изпревари и двамата, за да си бутне топката встрани.

Последва овладяване и стреляне през двама човека от „синята“ отбрана, за да се стигне до равенството – 1:1.

Голът дойде шоково за отбора на Левски, а в 51-ата символичните домакини имаха повече от чудесен шанс да завземат предимството в срещата. Асен Митков сгреши с подаване при изнасянето, а Тобиас Хайнц спря топката. Последва пас вдясно към самия Майкъл Естрада. Той реши да подава, вместо да стреля сам, и видя Назон, но Жереми Петрис с прекрасно действие наруши баланса на нападателя на „червените“ и предотврати обрата.

Срещата за кратко беше преустановена заради димки и факли от феновете на ЦСКА, а в 60-ата минута Иван Турицов получи лекарска помощ. Шест по-късно пък капитанът на Левски – Андриан Краев, получи топката пред наказателното поле на ЦСКА след постепенно нападение. Халфът отправи силен удар с десния крак, но точността му не беше на ниво.

В 68-ата ЦСКА стигна до отлчина възможност за втори гол, след като Амос Юга разпредели чудесен пас вляво по земя към Тобиас Хайнц. Норвежецът овалдя, но се забави с обработването на топката. Все пак последва пас към Дюкенс Назон, който намери опция да стреля, ала ударът му премина край десния страничен стълб на Андреев.

Минута по-късно Нестор Ел Маестро направи две промени в своя състав, като пусна в игра Тибо Вион и Матиас Фаетон, които замениха Иван Турицов и Дюкенс Назон. ЦСКА наложи териториален натиск спрямо своя съперник, който се прибра в своята половина, но Левски беше много опасен на контраатака. Така се стигна до 71-ата минута, в която Уелтън беше сам вляво и развинти защитниците на ЦСКА. Първо премина край Тибо Вион, а после през Енес Махмутович, за да отправи силен диагонален удар, но за съжаление на бразилеца топката профуча встрани от вратата, пазена от Густаво Бусато.

В 73-ата  Асен Митков центрира от свободен удар към Цунами, който стреля с глава, но Енес Махмутович изчисти от голлинията на ЦСКА. Последва единоборство в наказателното поле на ЦСКА, което Юга спечели чисто, но халфът реагира много остро спрямо футболист на Левски и се случи напрежение на терена между двата отбора.

След изпълнението на ъгловия удар пък Андриан Краев се извиси над всички и опита диагонален удар с глава, но топката отново премина край вратата на Бусато. Девет преди края на редовното време Асен Митков за пореден път изтормози „червената“ отбрана с центриране, този път от корнер. Защитата на ЦСКА действа пак колебливо, а Цунами отправи удар с глава, но неточен.

В добавеното време на двубоя Матиас Фаетон се понесе през средата на терена при контраакция, но не успя да подаде качествено за Майкъл Естрада. Той не успя да отиграе добре, но в крайна сметка топката се озова у Кареасо, който я подаде вляво за Фаетон. Нападателят отправи силен удар с десния крак, но Пламен Андреев улови със стойностно спасяване.

В добавеното време Николай Костов пусна в игра Преслав Бачев и замени Джавад Ел Джемили, който се пяови в игра минути преди това. Секунди след това символичните гости имаха нов, чудесен шанс за втори гол, след като Роналдо беше оставен непокрит вляво при поредното центриране в наказателното на ЦСКА. Бразилецът шутира, но Бусато с тяло спря сънародника си за втория му гол в двубоя. Това беше и последният по-интересен щрих от срещата, като двата тима завършиха при резултат 1:1.