Лудогорец надви Левски с 10 човека

Лудогорец измъкна изключително трудна победа с 1:0 в гостуването на Левски в голямото дерби на 12-ия кръг в efbet Лига. Бразилецът Руан Крус вкара скъпоценния гол в 25-ата минута. Най-добрата възможност за домакините бе в 59-ата минута, но Рикардиньо уцели гредата. Двубоят на „Герена“ бе много нервен и по чудо зрителите не видяха червен картон. Реферът Георги Гинчев вдигна 9 жълти картона – 6 за гостите и три за Левски, но подмина още няколко нарушения, които заслужаваха официални предупреждения.  Преди почивката „сините“ имаха претенции за дузпа, но на практика не успяха да застрашат сериозно вратата на гостите. Лудогорец пък отново се доказа като „черната котка“ за Левски, след като домакините нямат победа за първенство от август 2016 година.

„Сините“ влязоха по-активно в двубоя, подкрепяни силно от над 10 000 свои привърженици. Още в 40-ата секунда Левски поиска дузпа за игра с ръка на Аслак Фон Витри, но Георги Гинчев и колегите му във ВАР-буса бяха категорични, че няма основание за 11-метров наказателен удар.  Във 2-ата минута пък Джавад Ел Джемили си освободи място за стрелба пред наказателното поле, но ударът му мина над вратата на гостите.

В 14-ата минута трибуните се нажежиха след нови претенции на „сините“ за дузпа. Жереми Петрис проби отдясно, изпревари Сон в наказателното поле и падна. Реферът Георги Гинчев обаче бе категоричен, че дузпа няма, а заради протестите си Петрис получи жълт картон. Малко след това Уелтън бе изблъскан в гръб от Пьотровски близо до аутлинията и реферът Гинчев отново бе атакуван от „сините“.
Гостите от Разград обаче удариха първи. В 25-ата минута Пьотровски изведе отлично Руан Крус на ръба на засадата и бразилецът с мощен удар в близкия ъгъл откри резултата – 0:1.  Докато футболистите на Лудогорец празнуваха, бутилка от трибуните уцели Бърнард Текпетей, но за щастие нямаше сериозни последствия за играча.

Попадението смути домакините и в следващите минути разградчани създадоха нови опасности пред Пламен Андреев. Удари на Текпетей и Иван Йорданов обаче не намериха очертанията на вратата. Едва 4 минути преди почивката Уелтън намери пролука за стрелба, но Серджио падт плонжира и изби в корнер. В добавеното време на първата част грешка на Сон отляво не бе използвана по най-добрия начин от Левски и „сините“ се оттеглиха за почивка с гол пасив. Секунди преди почивката Кордоба дръпна устремилият се напред Кайо Видал и гостите поискаха втори жълт картон за панамеца, но реферът даде само фал.
Втората част започна с шанс за Левски, но Рикардиньо и Уелтън не успяха да отправят точен удар. В 53-ата минута пък в поредното единоборство между Краев и Пьотровски, капитанът на „сините“ удари с лакът поляка, но това остана незабелязано от рефера. Точно преди да измине час игра, Рикардиньо пропусна да изравни. Бразилецът получи хубаво подаване от Ел Джемили в наказателното поле, а ударът му от движение срещна лявата греда на Серджио Падт.

В 62-ата минута Руан Секо влезе грубо в краката на Пламен Андреев и домакините поискаха втори жълт картон, но такъв не последва. Малко след това и Уелтън се отърва с официално предупреждение, след като препъна отзад Кайо Видал.

В 74-ата минута Пламн Андреев изби силен шут на Аслак Фон Витри, а две минути след това грешка на Ван дер Каап подари огромен шанс на Руан Крус, но ударът на бразилеца бе избит от Хосе Кордоба пред голлинията. Левски натисна в последните минути, но трудно стигаше до позиции за стрелба. Чак минута преди преди края на редовното време Уелтон шутира от границата на наказателното поле, но Серджио Падт спаси. В 7-минутното продължение ще се запомни единствено жълтия картон на Цунами.
ЛЕВСКИ – ЛУДОГОРЕЦ 0:1
0:1 Руан Крус (25)