Лудогорец с разгром на старта в Лига на конференциите

Родният първенец – Лудогорец, демонстрира изключително качествен футбол, който пък му спомогна да надвие с категоричното 4:0 словашкия Спартак Търнава при старта на групите в Лига на конференциите. И четирите попадения на „Хювефарма Арена“ паднаха през второто полувреме, макар през първото „орлите“ отново да бяха по-дейният отбор.

Иван Йорданов откри резултата в Разград с чудесен гол в 46-ата минута, след което последваха две попадения от Якуб Пьотровски (50 и 62). В добавеното време дойде време и на Руан Секо да се разпише, за да може Лудогорец да оглави група Н в третия по сила европейски клубен турнир.

В другия мач от групата пък турският Фенербахче надделя с 3:1 в Истанбул над датския Нордселанд и така турците и Лудогорец заеха първите две места след първите мачове в групата.

В следващия кръг за „орлите“ предстои пътуване до Дания за визита на Нордселанд.

Българският първенец започна по-настъпателно срещата, докато словашкият тим предпочете да практикува контраатакуващ стил, който на практика е и силното звено на отбора, воден от Михаил Гашпарик. В шестата минута Аслак фон Витри изведе вдясно капитана Текпетей, който потърси със силен пас Матиас Тисера, но аржентинският нападател на „орлите“ не успя да засече.

Филип Байнович опита удар от средна дистанция в 15-ата минута, но прати топката встрани от вратата, пазена от Симон Слуга. Текпетей проби през средата, премина чрез дрибъл през двама бранители на Спартак Търнава и шутира от границата на наказателното поле към долния ляв ъгъл, но Такач демонстрира добър рефлекс и отрази в 19-ата минута.

След 31 минути игра Кайо Видал беше изведен в наказателното поле на словаците и опита да подмине вратаря Такач, но той с ръце блокира топката. Шест преди края на първата част Кристиан Кощърна застъпи сериозно Кайо Видал в наказателното поле на словаците и бразилецът на „орлите“ изкрещя много силно, но реферът от Косово не отсъди нарушение в тази ситуация.

Секунди преди края на първото полувреме пък Клод Гонсалвеш стреля силно от двайсетина метра, но топката не намери целта.

Второто полувреме стартира по мечтан за Ивайло Петев и „орлите“ начин. Бърнард Текпетей видя отдясно Иван Йорданов, който овладя и проби навътре. Юношата на „орлите“ отправи изключително силен изстрел с левия крак и не остави никакви шансове на Такач – 1:0 за Лудогорец.

Четири след това българският шампион удвои актива си спрямо „белите ангели“. Матиас Тисера получи вдясно по нападенито в наказателното поле и нападателят даде чудесен успореден пас към Якуб Пьотровски. Полският халф засече към опразнената врата и направи резултата 2:0 за „зелените“.

Десет след подновяването Михал Дуриш отляво подаде към Байнович, който причудливо бе оставен непокрит в полето на „орлите“ и стреля с глава, но неточно от изгодна позиция. Доминацията на Лудогорец на „Хювефарма Арена“ беше още по-затвърдена в 63-ата минута, когато Пьотровски стреля елегантно от средна дистанция през човек, а вратарят не успя да реагира и резултатът набъбна до 3:0 за разградчани.

В 66-ата минута Текпетей и Фон Витри комбинираха помежду си вдясно, а капитанът пусна извеждащ пас към изскочилия от дълбочина Иван Йорданов. Младият халф опита да прекара топката между краката на вратаря, но той се намеси и блокира опита на българина. Четири след това Вердон и Текпетей атакуваха топката от ъглов удар, а играч на Спартак Търнава отклони плашещо близо край своята врата.

Четвърт час преди края Гонсалвеш стреля от движение, но не беше точен. До края на срещата влезлият като резерва Руан Секо на два пъти можеше да се разпише, но пропусна да го стори. В добавеното време обаче Руан Секо успя да се разпише, след като стражът на Спартак не се намеси добре при удар от дистанция и не спаси топката. Нападателят притича и елегантно прехвърли стража, за да направи 4:0 за „орлите“ и оформи крайния резултат в двубоя между тимовете.

FT / ЛУДОГОРЕЦ – СПАРТАК ТЪРНАВА 4:0

1:0 Йорданов (46)

2:0 Пьотровски (50)

3:0 Пьотровски (62)

4:0 Руан Секо (90+)

Рефер: Генч Нуза (Косово)

Стадион: „Хювефарма Арена“ (Разград)

Лудогорец: 12. Симон Слуга – 17. Сон, 24.Оливие Вердон, 26. Ноа Сонко Сундберг, 16. Аслак Фон Витри – 6. Якуб Пьотровски, 82. Иван Йорданов, 8. Клод Гонсалвеш – 77. Кайо Видал, 10. Матиас Тисера, 37. Бърнард Текпетей (К)

Резерви: 1. Серджо Падт, 69. Пламен Пепеляшев – 5. Георги Терзиев, 11. Мунир Шуиар, 22. Франко Русо, 30. Педро Нареси, 64. Доминик Янков, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев, 99. Руан Секо

Треньор: Ивайло Петев

Спартак Търнава: 71. Доминик Такач – 26. Себастиан Коша, 4. Николас Горосито, 24. Кристиан Кощърна – 29. Мартин Микович (К), 80. Адриан Желкович, 18. Мартин Шулек – 25. Филип Байнович – 27. Ян Бернат, 57. Михал Дуриш, 87. Кевин Офори

Резерви: 72. Мартин Вантруба – 3. Андрей Джурич, 5. Миха Компан Брезник, 6. Роман Прохазка, 8. Самуел Щефаник, 11. Филип Азанго, 13. Марек Уйлаки, 17. Якуб Паур, 19. Милан Ристовски, 20. Азиз Осени, 23. Ерик Даниел