Ново разочарование за волейболните ни национали на Евроволей

Мъжкият национален отбор на България по волейбол записа втора тежка загуба на Европейското първенство, на което сме съдомакин. Играчите на Пламен Константинов допуснаха обрат и отстъпиха на Хърватия с 1:3 (25:22, 16:25, 22:25, 21:25) в 4-ия си мач от Група В на турнира, игран в пълната зала “Конгресна” на Двореца на културата и спорта във Варна.

Така „лъвовете“ се смъкнаха трети във временното класиране с 2 победи, 2 загуби и 6 точки. Хърватия пък е на 2-о място с 3 победи, 1 загуба и 8 точки, с което си осигури практически класиране за следващата фаза на ЕвроВолей 2023.

В последната си среща България излиза срещу настоящия вицешампион и лидер в класирането Словения. Двубоят е във вторник (5 септември) отново от 20,30 часа. Хърватите пък ще изиграят последния си мач на 4 септември също срещу словенците от 20,30 часа.
Тройна българска блокада изведе България до 3:0 в началото на двубоя. Мартин Атанасов атакува мощно по диагонала от зона 4 за 4:1. Пайп на Александър Николов и 5:1. Мартин Атанасов атакува мощно и България поведе с 8:3. Седрик Енар взе прекъсване за Хърватия. Алекс Николов отигра безпроблемно с атака по правата от зона 4 за 9:7. Блокада на волейболиста на ЦСКА Иван Михал – 8:9. Алекс Грозданов атакува остро в центъра за 10:8. Блокада на Круно Никачевич изравни резултата при 12:12. Цветан Соколов атакува безкомпромисно за 13:12. Мощна атака на Цветан Соколов и 17:15. Атака в центъра на Алекс Грозданов направи резултата 18:16. Блокада на Мартин Атанасов и 19:16. Седрик Енар взе прекъсване за Хърватия. Мартин Атанасов атакува от зона 4 за 21:19. Мощна атака на Алекс Николов изведе националите до геймбол при 24:21. България спечели първия гейм с 25:22.
Българските волейболисти поведоха с 3:1 в началото на втората част. Двоен блок спря атака на Цветан Соколов – 3:5. При 3:6 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Хърватите поведоха с 5 точки при 8:3. Цветан Соколов игра умело с блокадата за 5:8. Ас на Марко Седлачек и 10:5. Цветан Соколов се справи с двойна блокада за 8:12. При 8:14 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Алекс Николов игра с блокадата за 10:16. При 10:18 Николай Пенчев и Денис Карягин се появиха в игра. Хърватите дръпнаха с 22:13 и стигнаха до геймбол при 24:15. Възпитаниците на Седрик Енар взеха втория гейм с категоричното 25:16.
Георги Братоев и Николай Пенчев замениха Георги Сеганов и Алекс Николов в началото на третата част. Националите поведоха с 5:3 в началото на третата част. Хърватите успяха да изравнят при 5:5. Цветан Соколов бе безкомпромисен в атака и 6:5. Равенството се запази до 14:14. Цветан Соколов се справи с тройна блокада за 15:15. успешна атака на Мартин Атанасов от зона 4 и 19:19. При 19:21 Пламен Константинов взе прекъсване за България. Блокада на Круно Никачевич спря пайп на Мартин Атанасов – 19:22. Пламен Константинов побърза да вземе и второто си прекъсване в третата част при 19:23. Марко Седлачек би сервис в аут – 20:23. Илия Петков рискува и сгреши началния удар – 20:24. Блокаут на Цветан Соколов и 22:24. Седрик Енар взе прекъсване за Хърватия. Пайп на Марко Седлачек и Хърватия спечели третата част с 25:22.

Александър Николов замени Николай Пенчев в началото на 4-ия гейм. Хърватските волейболисти дръпнаха със 7:4 в началото на 4-ата част. Мощна атака в центъра на волейболиста на ЦСКА Иван Михал изведе Хърватия напред с 8:5. При 5:9 Пламен Константинов взе прекъсване за България.Марко Седлачек се пребори за спорна топка на мрежата за 10:6. Единична блокада на Марко Седлачек спря атаката на Мартин Атанасов за 6:11. Блок на Круно Никачевич и 12:6 за възпитаниците на Седрик Енер. Силен сервис на Илия Петков и Алекс Николов намали до 9:13. Марко Седлачек технично атакува за 14:9. Бруно Никачевич заби поредна блокада и Хърватия поведе с 16:9. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Ас на Цветан Соколов – 11:16. При 12:16 Седрик Енар взе прекъсване за Хърватия. Нов ас на Цветан Соколов и 13:16. Алекс Николов отигра в атака за 14:17. Тино Хонджич изведе Хърватия напред. с 5 точки при 19:14. Денис Карягин смени Мартин Атанасов. Марко Седлачек атакува безпроблемно за 20:15. При 17:21 Мартин Атанасов се завърна в игра. Поредна отлична технична атака на Марко Седлачек и 22:18 за гостите. Алекс Николов намали до 19:22. Единична блокада на Цветан Соколов спря атака на Марко Седлачек – 20:22. Седрик Енар взе прекъсване за Хърватия. Блокада на Алекс Грозданов намали разликата само на 1 точка при 21:22. Пламен Константинов получи жълта картон за невъздържано поведение. Илия Петков би сервис в аут – 21:23. тино Ханджич изведе гостите до мачбол при 24:21. Пайп на Марко Седлачек денесе успеха на Хърватия в гейма с 25:21 и в мач с 3:1 гейма.

Най-резултатен за България стана капитанът Цветан Соколов с 18 точки (2 блока, 2 аса и 37% ефективност в атака). Мартин Атанасов (1 блок, 1 ас, 52% ефективност в атака и 81% позитивно посрещане) и Александър Николов (1 ас, 68% ефективност в атака и 47% позитивно посрещане) добавиха по 14 точки, но и това не беше достатъчно за успеха.

За Хърватия над всичко бе Марко Седлачек със страхотните 29 точки (3 блока, 3 аса, 62% ефективност в атака и 43% позитивно посрещане) за победата. Петър Дирлич (1 ас и 39% ефективност в атака) и Круно Никачевич (5 блока, 1 ас и 75% ефективност в атака) добавиха по 12 точки за успеха.

БЪЛГАРИЯ – ХЪРВАТИЯ 1:3 (25:22, 16:25, 22:25, 21:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Александър Николов, Мартин Атанасов, Николай Колев, Алекс Грозданов – Теодор Салпаров-либеро (Илия Петков, Николай Пенчев, Денис Карягин, Георги Братоев, Светослав Гоцев)
Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ
ХЪРВАТИЯ: Бернард Бакони, Петър Дирлич, Тимо Нанджич, Марко Седлачек, Иван Михал, Круно Никачевич – Хривое Перван-либеро
Старши треньор: СЕДРИК ЕНАР.