Гордост! България U21 спечели бронзовите отличия на Мондиал2023

България U21  спечели бронза на Световното първенство за младежи в Бахрейн! В мача за третото място „лъвчетата“ победиха Аржентина с 3:0 (25:22, 28:26, 23:18). Момчетата на Андреа Буратини категорично надиграха съперника си, който беше равностоен на нашия тим само във втория гейм. Алекс Николов и Георги Татаров отново бяха лидерите на отбора, отлична игра показа и разпределителят Стоил Палев. успехът не е сучаен, тъй като преди две години същите момчета станаха втори на Мондиал под 19 г.
Това е огромна гордост и признание за родния волейбол, тъй като 30 години след бронза от световното първенство за мъже под 21 години отново сме в тройката на най-силните на планетата. А най-големият ни успех е златото преди 32 г. в Кайро.

ПЪРВИ ГЕЙМ

Първият гейм вървеше в началото точка за точка до 6:6, но след това България дръпна с две точки след мощна атака по правата на Алекс Николов. Благодарение и на хубави сервиси на Георги Татаров се стигна до най-гоямата разлика до момента – 11:7. Това накара треньорския щаб на съперника да поиска първо прекъсване в гейма. Отлична игра на блокада от страна на нашите момчета затрудни аржентинците, които все пак отбелязаха 15-ата си точка след грешка на Татаров. Венислав Антов технично покрай блокадата направи 20:16. След две последователни точки за съперника пък Андреа буратини поиска прекъсване. Веднага след него капитанът ни Алекс Николов с мощен удар по блокадата реализиа 21-а точка. Грешка в атака Гомес увеличава аванса ни на 4 точки и Аржентина поиска прекъсване. Това даде за кратко резултат, но в крайна сметка „лъвчетата“ затвориха гейма с 25:22 за 24 минути след грешка на съперника на начален удар.
ВТОРИ ГЕЙМ
България поведе с 3:2 след три точки на Алекс Николов. Страхотна тройна блокада спря Херман Гомес за 6:4. Алекс Николов сложи край на продължително разиграване за 10:7. Успешна двойна блокада пък направи резултата 12:8 и селекционерът на Аржентина взе прекъсване. Постепенно нашият тим увеличи аванса си след мощна атака на Виктор Бодуров в центъра и страхотна блокада на Венислав Антов – 14:9. Момчетата на Буратини като че ли се отпуснаха и разликата бързо бе стопена на две точки – 18:16 след две непредизвикани грешки. Този път прекъсването е за българския отбор. Неточност в посрещането намали разликата 23:22 и Буратини взе нов таймаут. След прекъсването Аржентина сбърка на сервис – 24:22, но блокада спря пайп на Александър Николов и равенство – 24:24. Мощна атака на Георги Татаров по блокадата за 25:24, а топка в аут при атака на аржентинците означаваше 28:26.
ТРЕТИ ГЕЙМ
България поведе с 4:2 след мощна атака на Александър Николов и ас на Стоил Палев, а успешна блокада донесе пета точка за нашия тим. При 8:4 Себастиан Фернандес взе прекъсване, за да прекъсне устрема на нашия тим. Лазар Бучков атакува мощно в центъра за 9:5, а наша двойна блокада прави резултата 12:8. Две поредни точки на Венислав Антов за 14:10. Тройна блокада и мощна атака през центъра от втора линия на Алекс Николов за 16:10. След три точки за Аржентина логично прекъсването е за Буратини. Това имаше ефект и българският тим отново певеде с пет точки – 18:13. Венислав Антон с удар по блокадата прави 20:14. Неразбирателство в нашето поле позволи на съперника да отбележи за 22:17. Алекс Николов направи 24:18, но след това сглеши на начален удар. Георги Татаров обаче сложи точка на спора – 25:19.
БЪЛГАРИЯ – АРЖЕНТИНА 2:0 (25:22, 28:26, 25:19)
БЪЛГАРИЯ: Стоил Палев, Венислав Антов, Александър Николов, Георги Татаров, Лазар Бучков, Ивайло Дамянов – Георги Митов-либеро
Старши треньор: Андреа Буратини
Треньор: Франческо Кадеду
АРЖЕНТИНА: Езекиел Васкес, Алфредо Херман Гомес, Лукас Конде, Фаусто Диас, Науел Гарсия – Мануел Албрехт-либеро
Старши треньор: Себастиан Фернандес
Треньор: Кристиан Кофен